Termy w górach jesienią: idealny sposób na relaks i regenerację po całym dniu na szlaku

Redakcja

28 października, 2024

Kompleksy basenowe zasilane wodą termalną (geotermalną) są jedną z największych współczesnych atrakcji regionu Podhala. Przyciągają tłumy turystów, nie tylko w okresie wakacji i ferii. Właśnie teraz, jesienią, pod Tatry przyjeżdża wiele osób uwielbiających chodzenie po górach, korzystających z mniejszego tłoku na szlakach i zachwycających się tatrzańską przyrodą w jesiennym wydaniu. Baseny termalne to idealne miejsce na regenerację po całym dniu intensywnego trekkingu, o czym decydują wyjątkowe właściwości wody termalnej (geotermalnej).

Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić termy w górach podczas jesiennych pobytów pod Tatrami, zwłaszcza nastawionych na aktywny wypoczynek.

Woda termalna (geotermalna), czyli jeden z największych naturalnych skarbów Podhala

Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest woda termalna (geotermalna). Zgodnie z przepisami można tak nazywać wodę, której temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC.

Wody o takiej temperaturze (i oczywiście wyższej) charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co pozwala wykorzystywać je zarówno do celów rekreacyjnych, terapeutycznych, leczniczych, ale też coraz częściej energetycznych.

Najcenniejsze zasoby wody termalnej (geotermalnej) występują właśnie w regionie Podhala, dzięki czemu to tam znajdziemy najwięcej godnych polecenia i przyciągających turystów z całej Polski kompleksów basenów termalnych. Jednym z nich są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, do których zaglądamy w dalszej części artykułu.

Skład i właściwości wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA

Termy BUKOVINA to największa atrakcja urokliwej Bukowiny Tatrzańskiej. Jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych powstał w 2008 roku i niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród osób szukających term w górach, nastawionych nie tylko na rekreację i odpoczynek, ale także chcących odnieść maksimum korzyści zdrowotnych z kąpieli termalnych.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej właściwościom wody termalnej (geotermalnej) wypełniającej baseny Term BUKOVINA. Bazujemy tutaj na pracach badawczych prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB), których wyniki przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wód rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

To warto wiedzieć:

Wiek wód wydobywanych otworem PIG-PNiG 1 osiąga ok. 10 000 lat. Oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem.

Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka. W efekcie woda termalna (geotermalna) zasilająca Termy BUKOVINA, zawiera 28 najcenniejszych minerałów i składniki specyficzne: siarkę dwuwartościową i fluorki, co decyduje o jej właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, a także regeneracyjnych.

Kąpiel termalna – zbawienie dla mięśni i stawów

Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to idealne miejsce na relaks i odpoczynek po jesiennym trekkingu w górach. Cały dzień spędzony na szlaku jest wyczerpujący dla organizmu, nawet w przypadku osób cieszących się świetną kondycją, aktywnych fizycznie i niemających żadnych problemów zdrowotnych.

Żmudne wchodzenie pod górę, a zwłaszcza schodzenie, nawet po dobrze przygotowanym szlaku, mocno obciąża stawy kolanowe, stawy skokowe i biodrowe, mięśnie dolnych partii ciała, narażając na drobne mikrourazy ścięgien i więzadeł. Intensywny wysiłek sprzyja także zwiększonej produkcji kwasu mlekowego, co objawia się bólem mięśni, zwłaszcza następnego dnia (tzw. zakwasy).

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich dolegliwości i pogłębienia się urazów, warto zafundować swojemu organizmowi pełną regenerację po trekkingu, w czym idealnie sprawdzają się kąpiele termalne.

Warto wiedzieć, że woda termalna (geotermalna) ma właściwości rozluźniające, łagodzi stany zapalne, zmniejsza napięcie mięśni oraz poprawia funkcjonowanie stawów. Szczególnie dobre efekty profilaktyczne może przynieść hydroterapia, czyli połączenie kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej) z hydromasażem – w Termach BUKOVINA dostępne są zarówno jacuzzi, jak i leżanki z hydromasażem, doskonałe właśnie do odpoczynku i regeneracji po wysiłku fizycznym.

Zafunduj sobie relaks w saunie

Znakomitym uzupełnieniem regeneracji po dniu spędzonym na szlaku jest wizyta w saunie. Możesz to połączyć z kąpielami termalnymi podczas pobytu w Termach BUKOVINA, gdzie do dyspozycji gości jest Świat Saun.

Ta strefa obejmuje aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, kabinę na podczerwień, lakonium, strefę schładzania i wypoczynku czy zewnętrzną saunę góralską „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się tematyczne seanse zapachowe prowadzone przez saunamistrza.

Swobodne kąpiele w basenach termalnych, hydromasaż i wizyta w saunie to fantastyczny plan na zwieńczenie aktywnego dnia i zregenerowanie się przed kolejnymi wycieczkami w góry. Warto również rozważyć skorzystanie z bogatej oferty zabiegów w strefie Wellness BUKOVINA, gdzie za dodatkową opłatą możesz poddać się masażom (np. autorskiemu masażowi całego ciała „Bukowiański relaks” czy masażowi sportowemu), a także skorzystać ze wspaniale odprężających i regenerujących orientalnych rytuałów, obejmujących terapie i masaże ajurwedyjskie.

Rada:

Chcąc do maksimum wykorzystać pobyt w rekomendowanych przez nas termach w górach, rozważ wykupienie pakietu VIP. Na przykład z pakietem VIP GOLD otrzymasz częściowy masaż relaksacyjny wybranej partii ciała oraz voucher do SPA obejmujący 10% rabatu na wszystkie zabiegi z oferty Wellness BUKOVINA.

Bilety, w tym pakiety VIP do Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, wygodnie kupisz online na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/.

Materiał promocyjny.

Polecane: